Academics

Dairy Farmers of Oregon Academic All-State

Spring 2009

Girls' track and field

(with team grade point average)

Class 2A: 1. Knappa, 3.86; 2. St. Mary's, 3.85; T-3. Heppner, 3.73; T-3. Union, 3.73; 5. Bonanza, 3.69; T-6. Nestucca, 3.66; T-6. Weston-McEwen, 3.66; 8. Oakridge, 3.58; 9. Portland Christian, 3.56; 10. Elgin, 3.55; 11. Kennedy, 3.53; 12. Lost River, 3.51; 13. Central Linn, 3.43; 14. East Linn Academy, 3.39; 15. Enterprise, 3.36; 16. Salem Academy, 3.33; T-17. Irrigon, 3.30; T-17. Lakeview, 3.30; 19. De La Salle North Catholic, 3.28; 20. Yoncalla, 3.12.

Class 1A: 1. Adrian, 3.89; 2. The Triad, 3.88; T-3. Wallowa, 3.87; T-3. Life Christian, 3.87; 5. New Hope Christian, 3.82; 6. Ione, 3.74; 7. Hosanna Christian, 3.72; 8. Joseph, 3.71; 9. Crane, 3.65; 10. Gilchrist, 3.62; 11. Portland Lutheran, 3.51; 12. Southwest Christian, 3.47; 13. Crow, 3.46; 14. Willamette Valley Christian, 3.43; 15. Perrydale, 3.42; 16. Imbler, 3.41; 17. Days Creek, 3.40; 18. Jewell, 3.38; 19. Sherman, 3.31; 20. Powers, 3.23.

Boys' track and field

Class 2A: 1. St. Mary's, 3.65; 2. Knappa, 3.55; T-3. Lakeview, 3.52; T-3. Nestucca, 3.52; 5. Union, 3.51; 6. Heppner, 3.33; 7. Portland Christian, 3.29; 8. Weston-McEwen, 3.27; 9. East Linn Christian Academy, 3.26; 10. Salem Academy, 3.24; 11. Kennedy, 3.18; 12. Enterprise, 3.16; 13. Oakridge, 3.10; 14. Lost River, 3.07.

Class 1A: 1. Adrian, 3.77; 2. The Triad, 3.66; 3. Wallowa, 3.45; 4. North Clackamas Christian, 3.42; 5. Crane, 3.39; 6. New Hope Christian, 3.38; T-7. Ione, 3.33; T-7. Willamette Valley Christian, 3.33; 9. Joseph, 3.29; 10. Southwest Christian, 3.28; 11. Portland Lutheran, 3.19; 12. Hosanna Christian, 3.17; 13. Cove, 3.15; 14. Perrydale, 3.14.

Baseball

Class 2A-1A: T-1. Lowell, 3.56; T-1. Umpqua Valley Christian, 3.56; 3. Knappa, 3.52; 4. St. Mary's, 3.50; 5. Kennedy, 3.47; 6. Adrian, 3.41; T-7. Joseph, 3.39; T-7. Nestucca, 3.39; 9. Salem Academy, 3.37; 10. Portland Christian, 3.33; 11. Wallowa, 3.29; 12. Union, 3.26; 13. Heppner, 3.25; 14. Lakeview, 3.22; 15. Pine Eagle, 3.18.

Softball

Class 2A-1A: 1. Knappa, 3.87; 2. Western Mennonite, 3.81; 3. St. Mary's, 3.71; 4. Salem Academy, 3.69; 5. Adrian, 3.67; T-6. Enterprise-Joseph, 3.62; T-6. Union, 3.62; 8. Pine Eagle, 3.56; T-9. Wallowa, 3.49; T-9. Perrydale, 3.49; T-9. North Douglas, 3.49; 12. Oakridge, 3.42; T-13. Kennedy, 3.39; T-13. Portland Christian, 3.39; 15. Heppner, 3.34.

Golf

Class 3A-2A-1A: 1. The Triad, 3.90; 2. Santiam Christian, 3.74; T-3. Lakeview, 3.69; T-3. Vale, 3.69; 5. Salem Academy, 3.67; 6. Horizon Christian (Hood River), 3.62; T-7. Kennedy, 3.56; T-7. Westside Christian, 3.56; 9. Heppner, 3.52; 10. Amity, 3.50; 11. St. Mary's, 3.44; 12. Valley Catholic, 3.43; 13. Riverdale, 3.41; 14. Nyssa, 3.38; T-15. Enterprise, 3.35; T-15. Brandon, 3.35; T-15. Burns, 3.35; T-15. Cascade Christian, 3.35; 19. Grant Union, 3.22; T-20. Oakridge, 3.03; T-20. Creswell, 3.03.

Choir

Class 4A-3A-2A-1A: 1. The Triad, 3.69; 2. St. Mary's, 3.66; 3. Valley Catholic, 3.64; 4. Marist, 3.63; 5. Vale, 3.62; 6. Santiam Christian, 3.59; 7. Portland Christian, 3.49; 8. Estacada, 3.48; 9. Central, 3.47; T-10. Cascade, 3.42; T-10. Molalla, 3.42; 12. Enterprise, 3.41; 13. Philomath, 3.39; 14. Lakeview, 3.35; 15. Sweet Home, 3.30.

Band

Class 4A-3A-2A-1A: 1. Santiam Christian, 3.84; 2. Cascade, 3.75; 3. Marist, 3.68; 4. The Triad, 3.67; 5. Sisters, 3.66; 6. Philomath, 3.62; 7. Central, 3.60; 8. Vale, 3.58; 9. Valley Catholic, 3.54; 10. Scappoose; 3.47; T-11. Riverside, 3.46; T-11. Lakeview, 3:46; 13. St. Mary's, 3.44; T-14. Kennedy, 3.43; T-14. Portland Christian, 3.43; T-14. Estacada, 3.43; T-17. Siuslaw, 3.42; T-17. Nyssa, 3.42; T-17. Burns, 3.42; T-17. North Marion, 3.38; 21. Brookings-Harbor, 3.31; 22. Creswell, 3.30; T-23. Enterprise, 3.26; T-23. Astoria, 3.26; T-23. Seaside, 3.26.

Softball

High school all-stars

Class 2A-1A Special District 6

Player of the Year: Jess Reynolds, junior, Union; Andrea Schaefer, senior, Enterprise-Joseph

Coach of the Year: Travis Huffman, Enterprise-Joseph

All-District, First Team: Andrea Schaefer, pitcher, senior, Enterprise-Joseph; Jess Reynolds, pitcher, junior, Union; Summer, De Spain, catcher, junior, Enterprise-Joseph; Mariah Warnock, first baseman, junior, Enterprise-Joseph; Tonya Neil, second baseman, senior, Enterprise-Joseph; Ayesha Wortman, shortstop, senior, Wallowa; Ashley Graning, third baseman, senior, Enterprise-Joseph; Jessica Poe, outfielder, senior, Union; McKenzie Shelton, outfielder, sophomore, Wallowa; Bailee Reimer, outfielder, junior, Enterprise-Joseph; Kuulei Delatori, utility, sophomore, Wallowa; Caylee Holmstead, utility, sophomore, Pine Eagle; Shelby Walenta, designated hitter, junior, Union.

All-District, Second Team: Whitney Schaefer, pitcher, freshman, Enterprise-Joseph; Tarra Rust, pitcher, senior, Adrian; Shanna Riomondo, catcher, senior, Union; Alicia Marlow, first baseman, junior, Pine Eagle; Jordann Roberts, second baseman, sophomore, Union; Sara Bauer, third baseman, sophomore, Union; Brittany Josephson, outfielder, senior, Union; Claudia Beltran, outfielder, senior, Adrian; Hannah Graham, outfielder, sophomore, Enterprise-Joseph; Baylee Shelton, utility, freshman, Wallowa; Shalee Kimball, utility, junior, Union; Chelsea Gulick, utility, freshman, Pine Eagle.

Honorable mentions: Meagan McCabe, junior, Union; Elicia Jackson, senior, Pine Eagle; Jesse Kohlhepp, sophomore, Enterprise-Joseph; Josey Kohlhepp, junior, Enterprise-Joseph; Megan Goller, junior, Wallowa; Angela Burns, junior, Wallowa; McKenzie Purnell, senior, Adrian; Sveta Price, junior, Adrian.

Senior all-stars: Andrea Schaefer, Enterprise-Joseph; Tonya Neil, Enterprise-Joseph; Ashley Graning, Enterprise-Joseph; Jessica Poe, Union; Ali Anderson, Union, Shanna Riomondo, Union; Ayesha Wortman, Wallowa.

Baseball

High school all-stars

Class 2A-1A Special District 7

Player of the Year: Austin Woodward, Union

All-District, First Team: Austin Woodward, pitcher, sophomore, Union; Cody Billman, pitcher, senior, Union; Ritter Warren, catcher, junior, Union; Austin Harris, catcher, freshman, Elgin; Brennon Evans, infielder, senior, Wallowa; Kyle Langford, infielder, senior, Union; Andrew Wilson, infield, senior, Wallowa; Clint Predmore, infielder, senior, Elgin; James Hardy, infielder, junior, Elgin; Calvin Stout, outfielder, senior, Union; Jared Harris, outfielder, sophomore, Elgin; Gavin Baynes, outfielder, senior, Joseph; Blake Purnell, utility, Adrian; Wayne Lauricella, designated hitter, sophomore, Elgin.

All-District, Second Team: G.T. McKenzie, pitcher, senior, Wallowa; Trenton Neil, pitcher, senior, Joseph; Caleb DeBoie, catcher, senior, Joseph; Blaine Baker, infielder, junior, Elgin; Zack Kimball, infielder, senior, Union; Nathan Tanaka, infielder, junior, Pine Eagle; Tyler Harshfield, infielder, junior, Wallowa; Blake Ishida, infielder, Adrian; Mike Strickland, infielder, Elgin; Trent Martin, outfielder, sophomore, Joseph; Jeremy Moore, outfielder, senior, Union; Cyle Miller, outfielder, sophomore, Elgin; Gary Cornford, utility, junior, Wallowa.

Senior all-stars: Kyle Langford, Union; Andrew Wilson, Wallowa, Clint Predmore, Elgin; Cody Billman, Union; Gavin Baynes, Joseph; James Hardy, Elgin; Brennon Evans, Wallowa.

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.