Scoreboard: 3.26.09

Scoreboard: 3.26.09

AwardsWallowa High School

2008-09 Winter SportsSpecial Awards

Boys' Basketball

MVP - Tyler Harshfield, junior

All-Around Player - Andrew Wilson, senior

Sixth-Man Award - Casey King, senior

Outstandling Defense - Ronald Gladden, sophomore

Outstanding Rebounder - Mark Jamerson, junior

Most Improved - G.T. McKenzie, senior

Girls' Basketball

Outstanding Player - Kuulei Delatori, sophomore

Hustle Award - Megan Goller, junior

Sixth-Woman Award - Breanna Wallace, freshman

Outstandling Offense - Skylar Waters, freshman

Ms. WHS Basketball - Ayesha Wortman, senior

Outstanding Defense - Meagan McKenzie, junior

Track and fieldUmatilla Icebreaker

March 20 at Umatilla HighMens Results

100-meter dash: 1. Danny Angel, Stanfield, 11.85; 2. Connor Smith, Grant Union, 12.18; 3. Vanni Petrolli, Joseph, 12.25; T-4. Alex Palmer, Union, 12.27; T-4. German Campos, Umatilla, 12.27; 6. Justin Brainerd, Cove, 12.28; T-7. Jimmy Ludwig, Elgin; 12.32; T-7. Corban Hegdal, Weston-McEwen, 12.32; 9. Bryson Cook, Irrigon, 12.40; 10. Jonathan Dallas, Southwest Christian, 12.53, 11. Nathan Ten Eyck, Umatilla, 12.55; 12. Nathan Earl, Sherman, 12.69; T-13. Ben Lyons, Southwest Christian, 12.72; T-13. Zack Phillips, Imbler, 12.72; 15. Quinn Chick, Heppner, 12.73; T-16. Kameron Watson, Stanfield, 12.76; T-16. Tom Sheehy, Union, 12.76; 18. Tie Chalongtrakul, Ione, 12.78; 19. Ray Harris, Echo, 12.80; 20. Toon Junnoi, Ione, 12.89; 21. Ryan Roulston, Weston-McEwen, 13.03; 22. Devin Mitchell, Echo, 13.04; 23. Ivan Sanchez, Stanfield, 13.07; 24. Steven Holland, Ione, 13.09; T-25. Yeldar Orduno, Umatilla, 13.10; T-25. Ramon Leon, Irrigon, 13.10; 27. Tyler Eaton, Southwest Christian, 13.14; 28. Cory Peterson, Ione, 13.16; T-29. Dan McDermid, Sherman, 13.20; T-29. Spencer Jarman, Joseph, 13.20; 31. Mickey Stenkamp, Joseph, 13.31; 32. Jake Nicholls, Enterprise, 13.33; 33. Kim Cheng, Heppner, 13.43; 34. Zach Gagnon, Grant Union, 13.51; 35. Shane Martin, Southwest Christian, 13.64; 36. Jaccob Tolton, Mitchell, 13.77; 37. Steven Ruth, Imbler, 13.78; 38. Corbin Tegner, Irrigon, 13.79; 39. Gabriel O'Reilly, Union, 13.81; 40. Andres Chacon, Grant Union, 13.87; 41. Max Riles, Irrigon, 14.17; 42. Conner Pappas, Heppner, 14.32; 43. Zach Howell, Imbler, 17.55.

200 Meters: 1. Danny Angel, Stanfield, 24.48; 2. Alex Palmer, Union, 24.64; 3. Vanni Petrolli, Joseph, 24.70; 4. Corban Hegdal, Weston-McEwen, 25.17; 5. Tyler Carroll, Irrigon, 25.52; 6. Quinn Chick, Heppner, 25.66; 7. Michael Cox, Union, 25.74; 8. Kameron Watson, Stanfield, 25.77; 9. Zack Phillips, Imbler, 25.80; 10. Clancy Warnock, Joseph, 26.08; 11. Nathan Earl, Sherman, 26.26; 12. David Curtis, Southwest Christian, 26.31; 13. Ray Harris, Echo, 26.34; 14. Tie Chalongtrakul, Ione, 26.42; 15. Bryson Cook, Irrigon, 26.46; 16. Tyler Eaton, Southwest Christian, 26.53; 17. Spencer Jarman, Joseph, 26.59; 18. Devin Mitchell, Echo, 26.81; 19. Ryan Young, Irrigon, 26.84; 20. Ryan Roulston, Weston-McEwen, 26.86; 21. Dan McDermid, Sherman, 26.94; T-22. Steven Ruth, Imbler, 27.02; T-22. Zach Gagnon, Grant Union, 27.02; T-24. Yeldar Orduno, Umatilla, 27.53; T-24. Kim Cheng, Heppner, 27.53; 26. Shane Martin, Southwest Christian, 28.25; 27. Brent Lawrence, Southwest Christian, 29.36; 28. Kaleb Dumler, Ione, 29.44.

400 Meters: 1. Kenny Lathrop, Joseph, 55.03; 2. Ryan Griffin, Stanfield, 55.47; 3. Ben Bruns, Southwest Christian, 55.70; 4. Chris Fasel, Union, 55.91; 5. Joe Webb, Southwest Christian, 56.35; 6. Greg Whelan, Grant Union, 56.91; 7. Zack Phillips, Imbler, 58.26; 8. William McBride, Irrigon, 59.19; 9. Henrik Schia, Grant Union; 1:00.06; 10. Devin Mitchell, Echo, 1:01.14; 11. Braden Woodbury, Grant Union, 1:01.20; 12. Ray Harris, Echo, 1:01.40; 13. Cody Hendren, Irrigon, 1:01.46; 14. Gunner Jessen, Ione, 1:01.63; 15. Jordan Mitchell, Echo, 1:02.35; 16. Caleb Bright, Joseph, 1:02.77; 17. Jaccob Tolton, Mitchell, 1:03.41; 18. Nathan Curtis, Southwest Christian, 1:03.71; 19. Michael Lutz, Echo, 1:04.04; 20. Brent Lawrence, Southwest Christian, 1:05.67; 21. Brandon Garcia, Heppner, 1:06.93; 22. Ryan Young, Irrigon, 1:07.93; 23. Trevor Hines, Umatilla, 1:13.13.

800 Meters: 1. Patrick Baird, Enterprise, 2:07.94; 2. Peter Stice, Umatilla, 2:13.41; 3. Brent Labhart, Grant Union, 2:16.62; 4. Blake Huff, Pine Eagle, 2:18.17; 5. Jacob Christopher, Weston-McEwen, 2:21.90; 6. Braden Woodbury, Grant Union, 2:22.40; 7. Trevor Lewis, Joseph, 2:22.42; 8. Dan Webb, Southwest Christian, 2:23.00; 9. Luke Emmel, Ione, 2:24.08; 10. Spencer Palmer, Heppner, 2:25.57; 11. Reese Lile, Southwest Christian, 2:28.05; 12. Dino Ibarra, Stanfield, 2:28.70; 13. Joel Orozco, Irrigon, 2:31.35; 14. Jace Hendren, Irrigon, 2:36.16; 15. Seth Palmer, Heppner, 2:38.03; 16. Garth Mavis, Stanfield, 2:38.64; 17. William Smith, Southwest Christian, 2:44.48; 18. Skyler Weisberg, Irrigon, 3:27.34.

1500 Meters: 1. Obi Harriman, Umatilla, 4:34.34; 2. Jacob Spendlove, Weston-McEwen, 4:36.01; 3. Brent Labhart, Grant Union, 4:36.91; 4. Blake Huff, Pine Eagle, 4:39.38; 5. Jacob Christopher, Weston-McEwen, 4:43.78; 6. Chris Coons, Southwest Christian, 4:44.02; 7. Dan Webb, Southwest Christian, 4:44.30; 8. Hector Hernandez, Stanfield, 4:45.76; 9. Trevor Lewis, Joseph, 4:48.29; 10. Eric Vogel, Heppner, 5:00.03; 11. Marcos Madrigal, Stanfield, 5:07.35; 12. Joel Orozco, Irrigon, 5:12.11; 13. Jordan Mitchell, Echo, 5:13.22; 14. Seth Palmer, Heppner, 5:14.84; 15. Max Bedolla, Umatilla, 5:15.89; 16. RJ Hilliard, Echo, 5:17.47; 17. Michael Lutz, Echo, 5:24.01; 18. Cody Nelson, Heppner, 5:29.22; 19. J.J. Dixon, Ione, 5:32.96; 20. Garth Mavis, Stanfield, 5:34.57; 21. Kolton Wortman, Echo, 5:38.89; 22. Dakota Kaneasser, Irrigon, 5:42.71; 23. Thorin Pollreisz, Elgin, 5:44.08; 24. Brian Martin, Imbler, 5:56.35; 25. Zane Boone, Elgin, 5:59.36; 26. Wesley Dick, Stanfield, 6:21.43; 27. William Smith, Southwest Christian, 6:56.50.

3000 Meters: 1. Joe Webb, Southwest Christian, 9:57.17; 2. Obi Harriman, Umatilla, 10:00.59; 3. Ben Bruns, Southwest Christian, 10:03.89; 4. Michael O'Reilly, Union, 10:20.01; 5. Jacob Spendlove, Weston-McEwen, 10:38.50; 6. Chris Coons, Southwest Christian, 10:39.60; 7. Reese Lile, Southwest Christian, 11:04.77; 8. Jon Cox, Union, 11:23.83; 9. Eric Vogel, Heppner, 11:28.73; 10. Cody Nelson, Heppner, 11:48.33; 11. Max Bedolla, Umatilla, 11:49.27; 12. Dakota Kaneasser, Irrigon, 12:04.04; 13. Alex Fetterhoff, Ione, 13:10.27.

100 Hurdles: 1. Jordan Hatfield, Heppner, 16.89; 2. Brian Surber, Stanfield, 17.71; 3. Mark Brammer, Stanfield, 18.30; 4. Ramon Leon, Irrigon, 20.39; 5. Andrew Bara, Heppner, 21.25; 6. Donaven Baker, Umatilla, 21.49.

300 Hurdles: 1. Jordan Hatfield, Heppner, 43.26; 2. Connor Smith, Grant Union, 44.54; 3. Mark Brammer, Stanfield, 45.76; 4. Henrik Schia, Grant Union, 48.62; 5. Ivan Estrada, Irrigon, 49.20; 6. Ramon Leon, Irrigon, 50.54; 7. Steven Holland, Ione, 50.74; 8. Jordan Mitchell, Echo, 52.51; 9. Donaven Baker, Umatilla, 54.17; 10. Michael Lutz, Echo, 56.44.

400 Relay: 1. Stanfield, 46.09; 2. Umatilla, 46.46; 3. Southwest Christian, 46.98; 4. Ione, 47.07; 5. Irrigon, 47.88; 6. Heppner, 48.99.

1600 Relay: 1. Union, 3:38.98; 2. Umatilla, 3:46.60; 3. Grant Union, 3:48.98; 4. Joseph, 3:49.37; 5. Ione, 3:50.63; 6. Southwest Christian, 3:50.68; 7. Irrigon, 3:53.33.

Shot Put: 1. Jimmy Cook, Grant Union, 47-00.00; 2. Jason Starr, Spray, 45-01.00; 3. Henry Kanoho, Imbler, 40-09.50; 4. Jordan Wright, Heppner, 39-00.00; 5. Kiko Campos, Umatilla, 38-04.00; 6. Mark McCabe, Heppner, 38-02.50; 7. Justin Vanier, Southwest Christian, 38-02.00; 8. Matt Elliott, Grant Union, 37-11.50; 9. Justin Brainerd, Cove, 37-01.50; 10. Logan Baros, Stanfield, 35-06.50; 11. Martins Smalkais, Cove, 35-03.00; 12. Patrick McNally, Southwest Christian, 34-09.00; 13. Alex Palmer, Union, 34-06.00; 14. Jimmy Ludwig, Elgin, 34-05.00; 15. Blane Taylor, Pilot Rock, 33-09.00; 16. Shane Iturbide, Cove, 33-07.00; 17. Logan Crouch, Elgin, 32-10.00; 18. Jonny Pedro, Echo, 32-09.50; 19. Keenen Correa, Echo, 32-09.00; 20. Colton Calvillo, Irrigon, 32-06.00; 21. Caleb Bright, Joseph, 31-11.50; 22. Luke Bradfield, 31-10.00; 23. Sergio Bautista, Stanfield, 31-02.00; 24. Jordan Hayden, Stanfield, 30-06.50; 25. TJ Ruth, Imbler, 29-10.00; 26. Keith Reeves, Elgin, 29-08.50; 27. Derek Hoisington, Pilot Rock, 29-07.00; 28. Erick Ricardo, Irrigon, 29-02.50; 29. Nathan Roy, Grant Union, 29-01.00; 30. Michael Short, Union, 28-09.00; 31. Conner Pappas, Heppner, 27-07.50; 32. Sam Bither, Echo, 27-07.00; 33. Jake Vanier, Southwest Christian, 27-05.00; 34. Tony Martino, Southwest Christian, 27-04.00; 35. Austin Mines, Stanfield, 26-10.00; T-36. Jimmy Brower, Weston-McEwen, 26-07.50; T-36. Skyler Weisberg, Irrigon, 26-07.50; 38. Zack Carpenter, Grant Union, 26-01.50; 39. Tyrel Warnock, Joseph, 26-01.00; 39. Ronny Church, Elgin, 26-01.00; 41. Lance Belshe, Sherman, 26-00.00; 42. Cole Warnock, Joseph, 25-05.50.

Discus: 1. Jason Starr, Spray, 147-05; 2. Jimmy Cook, Grant Union, 118-03; 3. Justin Vanier, Southwest Christian, 114-04; 4. Patrick McNally, Southwest Christian, 109-09; 5. Patrick Elliott, Southwest Christian, 102-03; 6. Kiko Campos, Umatilla, 96-11; 7. Mason Moyer, Umatilla, 96-10; 8. Jordan Hayden, Stanfield, 94-01; 9. Jonny Pedro, Echo, 87-07; 10. Spencer Palmer, Heppner, 87-01; 11. Matt Elliott, Grant Union, 86-10; 12. Henry Kanoho, Imbler, 86-09, T-13. Jordan Wright, Heppner, 82-08; T-13. Colton Calvillo, Irrigon, 82-08; 15. Luke Bradfield, Ione, 82-04; 16. Mark McCabe, Heppner, 82-02; 17. Ryan McNally, Southwest Christian, 81-10; 18. Jordan Walker, Grant Union, 80-08; 19. Caleb Bright, Joseph, 78-03; 20. Justin Brainerd, Cove, 78-01; 21. Logan Baros, Stanfield, 77-07; 22. Nathan Roy, Grant Union, 77-04; 23. Michael Short, Union, 77-03; 24. Max Bedolla, Umatilla, 76-02; 25. Zane Boone, Elgin, 75-04; 26. Keenen Correa, Echo, 73-10; 27. Logan Crouch, Elgin, 73-07; 28. Trevor Hines, Umatilla, 72-09; T-29. Jimmy Brower, Weston-McEwen, 70-11; T-29. Trent Cannon, Heppner, 70-11; 31. Martins Smalkais, Cove, 69-07; 32. Sergio Bautista, Stanfield, 67-10; 33. TJ Ruth, Imbler, 65-05; 34. Cole Warnock, Joseph, 60-06; 35. Ronny Church, Elgin, 56-03; 36. Kolton Wortman, Echo, 55-04; 37. Tyrel Warnock, Joseph, 54-01; 38. Christian Morgan, Stanfield, 51-09; 39. Jace Hendren, Irrigon, 51-02; 40. Blake Micheler, Elgin, 50-03; 41. Erick Ricardo, Irrigon, 45-00;

Javelin: 1. Jimmy Cook, Grant Union, 186-11; 2. Clancy Warnock, Joseph, 173-02; 3. Jason Starr, Spray, 158-06; 4. Tanner Mitchell, Pilot Rock, 148-01; 5. Mason Moyer, Umatilla, 147-04; 6. Jered Witty, Cove, 146-11; 7. Jake Girtz, Enterprise, 129-08; 8. Wyatt Lewis, Elgin, 127-08; 9. Nathan Ten Eyck, Umatilla, 127-00; 10. Justin Vanier, Southwest Christian, 126-04; 11. Justin Brainerd, Cove, 125-08; 12, David Curtis, Southwest Christian, 125-05; 13. Jordan Wright, Heppner, 124-09; 14. Matt Benson, Pilot Rock, 124-08; 15. Patrick Elliott, Southwest Christian, 124-00; 16. Caye Stokes, Grant Union, 122-08; 17. Michael Cox, Union, 121-01; 18. Mark McCabe, Heppner, 117-08; 19. Spencer Jarman, Joseph, 114-07; 20. Tyler Carroll, Irrigon, 114-01, 21. Jace Hendren, Irrigon, 112-07; 22. Jon Cox, Union, 109-04; 23. Eddy Ramos, Stanfield, 106-04; 24. Luke Emmel, Ione, 104-05; 25. Shane Iturbide, Cove, 103-06; 26. Donaven Baker, Umatilla, 103-02; 27. Jordan Walker, Grant Union, 102-05; 28. Matt Elliott, Grant Union, 102-04; 29. Cole Warnock, Joseph, 101-00; 30. Wade Aylett, Irrigon, 100-00; 31. Blane Taylor, Pilot Rock, 99-06; 32, Logan Baros, Stanfield, 94-06; 33. Gunner Jessen, Ione, 94-05; 34. Derek Hoisington, Pilot Rock, 93-00; 35. Jaccob Tolton, Mitchell, 90-08; 35. Zane Boone, Elgin, 90-08; 37, RJ Hilliard, Echo, 84-11; 38. Trevor Hines, Umatilla, 83-01; 38. Erick Ricardo, Irrigon, 83-01; 40. Henry Kanoho, Imbler, 82-02; 41. Jake Vanier, Southwest Christian, 80-02; 42. Eric Vogel, Heppner, 79-03; 43. Ronny Church, Elgin, 72-11; 44. Michael O'Reilly, Union, 72-05; 45. Caleb Bright, Joseph, 70-02; 46. TJ Ruth, Imbler, 69-01.

High Jump: 1. Tavin Hurley, Joseph, 6-04.00; 2. Matt Perren, Enterprise, 6-02.00; 3. David Thurmond, Pilot Rock, 6-01.00; 4. Jimmy Cook, Grant Union, 6-01.00; 5. Clay Morter, Ione, 6-01.00; 6. Jered Witty, Cove, 5-10.00; 7. Brian Surber, Stanfield, 5-08.00; 8. Chris Fasel, Union, 5-06.00; T-9. William McBride, Irrigon, 5-04.00; T-9. Kyle Miller, Elgin, 5-04.00; T-11. Steven Holland, Ione, 5-02.00; T-11. Alex Pickles, Heppner, 5-02.00; T-11. Shane Iturbide, Cove, 5-02.00; T-14. Toon Junnoi, Ione, 5-00.00; T-14. Massi Macrelli, Umatilla, 5-00.00.

Pole Vault: 1. Colton McCullough, Sherman, 10-00.00; 2. Corban Hegdal, Weston-McEwen, 9-06.00; 3. Wyatt Lewis, Elgin, 9-06.00; 4. Justis Weaver, Elgin, 9-00.00; 5. Lucas Staigle, Joseph, 9-00.00.

Long Jump: 1. Nathan Ten Eyck, Umatilla, 19-01.50; 2. Matt Hams, Ione, 18-11.00; 3. Tyler Carroll, Irrigon, 18-10.00; 4. Nick Wilson, Grant Union, 18-05.00; 5. Brian Surber, Stanfield, 18-03.00; 6. Jered Witty, Cove, 18-01.50; 7. Ryan Griffin, Stanfield, 18-00.00; 8. Jake Combs, Grant Union, 17-10.50; 9. Alex Pickles, 17-7; 10. Ben Lyons, 17-6.5; 11. Joe Webb, 17-4; 12. Ryan Roulston, 17-2.25; 13. Jonathan Dallas, 17-1; 14. Corban Hegdal, 17; 15. Michael Cox, 16-6.5; 16. Massi Macrelli, 16; 17. Lane Graham, 15-11; 18. William McBride, 15-10.5; 19. Greg Schaefer, 15-1; 20. Corbin Tegner, 15; 21. Justis Weaver, 14-8; 22. Kaleb Dumler, 14-6; 23. Jon Cox, 14-2; 24. Dillon Brittan, 13-9; 25. Luke Emmel, 12-8.

Triple Jump: 1. Jordan Hatfield, 41-6; 2. Matt Hams, 39-5.5; 3. Nick Wilson, 39-4; 4. Ivan Estrada, 35-10.5; 5. Andrew Young, 35-9; 6. Lane Graham, 35-9; 7. Alex Pickles, 35-5.5; 8. Skyler Willis, 34-11.5; 9. Felipe Pena, 33-10.5; 10. Colton McCullough, 33-9; 11. Kaleb Dumler, 30-7; 12. Zach Howell, 25.

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.